Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
AEDAŞ, 5 yılda 986 milyon liralık yatırım yapacak
Ana Sayfa / AEDAŞ, 5 yılda 986 milyon liralık yatırım yapacak
AEDAŞ, 5 yılda  986 milyon liralık yatırım yapacak

2016 yılını 176 milyon liralık yatırımla tamamlayan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), bu yıl bölgenin elektrik dağıtım sistemine 183 milyon liralık daha yatırım yapacak. Antalya, Isparta ve Burdur’da 37 bin 333 kilometrekarelik alanda 1,7 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ’ın hedefi 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde toplam yatırım tutarını 986 milyon liraya çıkarmak.

Müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutan ve abonelerine elektriği hızlı, kesintisiz ve en verimli şekilde ulaştırmayı temel ilke olarak benimseyen AEDAŞ, gece gündüz demeden çalışmalarına devam ediyor. AEDAŞ 2016’da özellikle trafo kapasite artışı, hatları yer altına alma ve aydınlatma tesislerinin kurulması çalışmalarına öncelik verdi.

ANTALYA’YA 5 BİN AYDINLATMA DİREĞİ DİKİLDİ

2016 yılında Antalya’ya yaklaşık 1000 km elektrik hattı çeken AEDAŞ, bölgedeki nüfus ve elektrik tüketimindeki artışı da öngörerek 285 yeni trafo kurdu. 5 binin üzerinde aydınlatma direği dikilirken Antalya’nın 24 saat yaşayan şehir olması yönündeki çalışmalarına da devam etti. Manavgat, Serik, Alanya ve Gazipaşa’da turizme de katkı sağlayacak yatırımlara imza atan şirket, bölgesindeki tüm ilçelere yatırım götürmeyi hedefliyor.

TOPLAM ARIZA SAYISI YÜZDE 54 DÜŞTÜ

Özelleştirmenin ardından 2013-2016 yılları arasında AEDAŞ’ın bölgeye yaptığı yatırım tutarı 690 milyon lirayı bulmuş durumda. Nitekim 2013’ten bu yana yapılan yatırımların olumlu sonuçları rakamlarla da net olarak kendini gösterdi. AEDAŞ’ın sorumluluk bölgesindeki arıza adeti 2013 yılında 96 bin civarında iken 2016 sonunda 44 bin seviyesine geriledi. Yani 2013’ten bu yana arıza adetlerinde yüzde 54’ün üzerinde bir düşüşe imza atıldı.

Arıza sayılarıyla paralel olarak arıza sürelerinde de ciddi oranda azalma yaşandı. Akdeniz Bölgesi’nde 2015 sonunda devreye alınan ve ‘Veri Toplama ve Uzaktan Kumanda Kontrolü’ olarak ifade edilen SCADA sistemine 2016 sonu itibarıyla 162 adet orta gerilim dağıtım merkezi dahil edildi. SCADA sisteminin olduğu yerlerde uzaktan müdahale ile kesinti sürelerinde yüzde 90 oranında azalma sağlanırken; uzaktan enerji verilemeyen yerlerde ise lokasyon tespiti sayesinde kesinti süreleri yüzde 30 oranında azaldı.

KESİNTİ VE ARIZLAR ANINDA BİLDİRİLİYOR

300 dağıtım merkezini SCADA’ya dahil etme hedefinde olan AEDAŞ, bölgenin dijital haritasını görmeyi sağlayan Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi’nde de oldukça hızlı yol alıyor. 2014’de başlayan CBS Projesi çerçevesinde orta gerilim şebeke envanterinin sisteme aktarımı tamamlanırken, güncel telefon bilgileri olan yaklaşık 52 bin aboneye planlı elektrik kesintilerinin yanı sıra arıza bilgisi ve arızanın ne kadar süreceğine dair bilgiler gönderilmeye başlandı. Pilot bölge olarak Muratpaşa’da başlayan projenin tüm bölgeye yayılması 2017 hedefleri arasında.

  
Basın Odası
Basın Odası


Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ. Isparta Bahçeşehir Koleji öğrencilerine elektriğin doğru kullanımı ve tehlikelerinden korunmanın yollarıyla ilgili eğitim verdi.

AEDAŞ, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası çerçevesinde Antalya, Isparta ve Burdur’daki okullarda öğrencilere özel eğitimler verdi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda uyulması gereken kuralların anlatıldığı programlarda, elektrik dağıtım sektöründe tehlikelerden korunmanın yolları da uygulamalı olarak anlatıldı.

Antalya, Isparta ve Burdur’da 1,7 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (AEDAŞ) yeni genel müdürü Bahadır Müdüroğlu oldu. 14 yıldır enerji sektöründe profesyonel iş hayatını sürdüren Müdüroğlu, son olarak Ak Den Enerji’de Genel Koordinatör olarak görev yapıyordu.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya başta olmak üzere Isparta ve Burdur’da kesintisiz enerji sağlamak üzere yatırımlarına devam eden AEDAŞ, son 1 aylık periyotta üç bölgede toplam 228 kilometrelik enerji hattının bakımını gerçekleştirdi. Aynı dönemde 138 trafoyu da elden geçiren AEDAŞ ekipleri, toplam 13 bin 156 aydınlatma armatürünün de bakımını yaptı
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.