Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
Akdeniz EDAŞ kesintiyi minimize edecek
Ana Sayfa / Akdeniz EDAŞ kesintiyi minimize edecek
Akdeniz EDAŞ kesintiyi minimize edecek

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürümüz Yiğit, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte: ‘’5 yılda 2015 yılı fiyatlarıyla 790 milyon lira harcayacağız. Bunun 639 milyon lirasıyla şebeke ihtiyaçlarını gidererek arıza ve kesinti oranlarını en asgari seviyeye indirmek istiyoruz. SCADA sistemimize bağlı 136 merkez bulunuyor şuanda, sene ortasında bu merkezlerin sayısı 162'yi bulacak. Bu noktaları yatırım dönemi bitene kadar 300'ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerinde bulundu.


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yiğit, şuanda 1 milyon 652 bin faal aboneye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan Akdeniz EDAŞ'ın 2013'teki son özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinden biri olduğunu hatırlattı.

2011-2015 uygulama döneminde yapılan 2010 yılı fiyatlarıyla 462 milyon liralık yatırımın 391 milyon lirasının şirket özelleştirildikten sonra yapıldığına işaret eden Yiğit, 2015 yılı fiyatlarıyla 657 milyon TL olarak gerçekleşen yatırımların yeni dönemde de ritminin artarak devam edeceğini aktardı.

Yiğit, 2016- 2020 dönemindeki 2015 yılı fiyatlarıyla 790 milyon liralık yatırımın birikmiş ihtiyaçların giderilmesi, taleplerin karşılanması ve geleceğe yönelik planlamaların doğru bir şekilde gerçekleşmesi için yapılacağını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunun için de ana başlığımız aslında teknoloji. Master plan çalışmamızı yaptık, 10 yıllık bir projeksiyonumuz var ve yatırımlarımız da artık bu çerçevede olacak. 790 milyon liralık bütçemizin 639 milyon lirasıyla şebeke ihtiyaçlarını gidererek arıza ve kesinti oranlarını en asgari seviyeye indirmek istiyoruz. Bir sonraki adımda da tüketiciyi hem anında bilgilendirme hem de sorunlarını kısa sürede çözüme ulaştırma odaklı yatırımlara yönleneceğiz."

Müşteri memnuniyeti esas öncelik

Müşteri taleplerine daha kısa sürede çözüm üretmek adına SCADA ve coğrafik bilgi sistemi altyapılarını büyük ölçüde tamamladıklarını anlatan Murat Yiğit, "SCADA sistemimize bağlı 136 merkez bulunuyor şu anda, sene ortasında bu merkezlerin sayısı 162'yi bulacak. Yeni dönemde de yatırım bütçesi ve mevzuatın uygun gördüğü nispette bu rakamı arttırmayı düşünüyoruz. Bu noktaları yatırım dönemi bitene kadar 300'ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı. Yiğit, şebeke yatırımının yüzde 5'i kadar teknoloji yatırımına izin verildiğini ve teknolojiyi daha fazla kullanabilmek adına bu oranın arttırılmasını istediklerini açıkladı.

Şu an taleplerinin değerlendirildiğini belirten Akdeniz EDAŞ Genel Müdürü Yiğit, şöyle devam etti: "Ayrıca, çağrı merkezinin güçlendirilmesi için de çalışmalarımız sürüyor. Hem hızlı bir şekilde enerjiyi geri vermek hem de arızalarla ilgili hızlı geri dönüş yapmak için entegre bir bilişim sistemi kurmak için çalışıyoruz. Müşterinin faturalanması ve anında faturasından haberdar olması anlamında uzaktan sayaç okuma sistemleri ile ilgili bir çalışma yaptık. Şu anda 30 bin üzerinde abonemiz bu sisteme bağlanmış durumda ve 2020'ye kadar bu sayının 60 bini geçecek şekilde planlamamızı yaptık. Bu yatırımlar gerçekleştiğinde vatandaşlarımız bizim bölgemizde yeni inşa ettiği bir yapıya enerji almak için çok beklemeyecek, mevcutta özellikle tarım sektörünün yaşadığı sıkıntılar giderilmiş olacak, kesintiler orta gerilim seviyesindeki yatırımlar tamamlandığı zaman büyük sayıda aboneyi etkileyen arızalarda iyileşme sergileyeceğiz."

"2-3 seneye sorunların yüzde 80'i bitecek"

Yiğit, hizmet bölgelerinde müşteri memnuniyeti açısından hassasiyetin yüksek olduğunu ve yatırımlar gerçekleştikçe müşteri memnuniyetinin daha da arttıracaklarını dile getirdi.

"Bundan 2-3 sene sonra bugün yaşanan sorunların yüzde 80'ini yaşamayacağımızı öngörüyoruz" diyen Yiğit, şuan pilot bölgelerde tüketiciye elektriğin neden kesildiğini ve ne zaman geri verileceğini kısa mesaj yoluyla ilettikleri bilgisini paylaştı.

Murat Yiğit, bu projenin 2017 ortasında fiilen tüm aboneler için uygulanmaya başlayacağına işaret ederek, şunları kaydetti: "Bölgemizde turizm sektörü ile ilgili ağırlıklı sorunları giderdik. Bu yaz turizmci sayısının düşük olması beklendiğinden bizim için bir ölçü olmayacak ama biz zaten her sene artışı da hesaba katarak tedbirlerimizi almıştık. Bir sonraki seneye hazırlık yapabilmemiz için vaktimiz de olacak."

Akdeniz EDAŞ verilerine göre; bölgede 2013'te yılda toplam 75 bin arıza meydana gelirken, bu rakam 2014'te 50 bine, 2015'te de 45 bin seviyesine çekildi.

  
Basın Odası
Basın Odası


Yüksek müşteri memnuniyeti hedefiyle abonelerine özel projeler üreten AEDAŞ; yatırım, altyapı ve tesis çalışmaları hakkında abonelerini bilgilendirme dönemini başlattı. Bölgede bulunan abonelerine çalışmanın niteliği ve ne kadar süreceği bilgisini SMS ile paylaşacak olan AEDAŞ, “Yatırım için bölgenizdeyiz” diyecek. Enerji nakil hatlarının yer altına alınması, aydınlatma direklerinin montajı ya da trafo güç artırma gibi yatırımlardan abonelerinin de bilgisi olması gerektiğine inanan AEDAŞ, “Mahallenizde yatırım, altyapı çalışması yapılacaktır. Vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz” SMS’i gönderecek. Söz konusu çalışmanın olduğu süre içinde her hangi bir elektrik kesintisi yapılacaksa o da ayrıca bildirilecek.

Elektrikte yeni abonelik ve güç artırımı süreçlerini hızlandırmayı hedefleyen AEDAŞ, “Enerji Talep Sistemi” adı verilen online sistemi devreye aldı. Tüketici adına işlem yapan yetkili elektrik mühendisleri ve fen adamları, artık son abonelik işlemine kadarki tüm süreçleri bu platform sayesinde online gerçekleştirebilecek.

Ramazan Bayramı’nda tatilcilerin akın ettiği Antalya’da artan elektrik tüketimine karşı alarma geçen AEDAŞ, bayram boyunca enerji sıkıntısı yaşanmaması için planlı kesintileri askıya alırken, 891 personeli de olası arızalara müdahale amacıyla sahada görevlendirdi. Bölgede ilkbahara göre yaz aylarında, elektrik tüketiminde yüzde 75’lere varan artışlar yaşanması nedeniyle yatırım programı ve vardiya düzenini özel olarak dizayn eden AEDAŞ, bu yıl toplam 183 milyon liralık yatırım yapacak

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ. Isparta Bahçeşehir Koleji öğrencilerine elektriğin doğru kullanımı ve tehlikelerinden korunmanın yollarıyla ilgili eğitim verdi.
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.