Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)
Ana Sayfa /HİZMETLERİMİZ/OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)
OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü olarak OSOS (otomatik sayaç okuma sistemi) kısaca uzaktan okuma sistemini 2013 senesinin Aralık ayında, müşterilerimize teknolojiden faydalanmanın rahatlığını sağlamak adına reelliğe geçirdik. Antalya Merkez olmak üzere üç büyük ilimizde (Isparta ve Burdur) bu uygulamamız  eşzamanlı olarak başlamıştır.

İlk etapta 800 MWh (megavat saat) ve üzeri müşteriler ile konjenarasyon ve üretim sistemleri dahil edilmiştir. Şubat itibariyle OG (Orta Gerilim) müşteriler sisteme dahil edilmeye başlanılmıştır. Şu an proje dahilinde 30 MWh üzeri yıllık tüketimi olan AG (alçak gerilim) müşterilerimiz ile genel aydınlatma müşterilerine ait sayaçların  sisteme dahil edilme çalışmaları yapılmaktadır.

OSOS uygulaması sayesinde  sayaca takılan modemlerle uzaktan endeks okuma,sayaç kontrolü(arıza var mı yok mu ve kesinti bilgileri) sağlanmakta bu da müşterimizi kullandığımız teknoloji sayesinde rahatlatmaktadır.

OSOS sistemi  kapsamında sayaçları uzaktan okunan abonelerimizin, sayaçlarına ait verileri internet üzerinden takip edebilmeleri için kullanıcı kodu ve şifre verilmeye başlanmıştır. Bu amaçla aşağıdaki OSOS Kulanıcı Hesapları Teslim Tutanağı’nın bir nüshasının doldurularak, tutanakta belirtilen belgeler ile Göksu Mah. Serik Cad. Demokrasi Kavşağı adresindeki Genel Müdürlük binamızda bulunan OSOS Birimi’ne müracaat edilmesi ve kullanıcı adıyla şifresinin alınması gerekmektedir.

OSOS Şifre Talep Formu İçin Tıklayın

OSOS müşterilerimizin, kendilerine verilen şifre ile sayaçlarına ait tüm bilgileri okuyabilecekleri AKM sistemimize doğrudan ulaşmaları  içinse  aşağıdaki linke girmeleri  yeterli olacaktir.

https://osos.akdenizedas.com.tr/osos/login.iface

Detaylı olarak yönetmeliklerimiz hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda belirtilen linklere girebilirsiniz.

Elektrik Piyasasında Kullanılacak Sayaçlar Hakkında Tebliğ

Yeralti Suyu kullanma belgesine sahip tüketiciler için uzaktan kesme-açma ünitesi asgari özellikleri

Basın Odası


Yüksek müşteri memnuniyeti hedefiyle abonelerine özel projeler üreten AEDAŞ; yatırım, altyapı ve tesis çalışmaları hakkında abonelerini bilgilendirme dönemini başlattı. Bölgede bulunan abonelerine çalışmanın niteliği ve ne kadar süreceği bilgisini SMS ile paylaşacak olan AEDAŞ, “Yatırım için bölgenizdeyiz” diyecek. Enerji nakil hatlarının yer altına alınması, aydınlatma direklerinin montajı ya da trafo güç artırma gibi yatırımlardan abonelerinin de bilgisi olması gerektiğine inanan AEDAŞ, “Mahallenizde yatırım, altyapı çalışması yapılacaktır. Vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz” SMS’i gönderecek. Söz konusu çalışmanın olduğu süre içinde her hangi bir elektrik kesintisi yapılacaksa o da ayrıca bildirilecek.

Elektrikte yeni abonelik ve güç artırımı süreçlerini hızlandırmayı hedefleyen AEDAŞ, “Enerji Talep Sistemi” adı verilen online sistemi devreye aldı. Tüketici adına işlem yapan yetkili elektrik mühendisleri ve fen adamları, artık son abonelik işlemine kadarki tüm süreçleri bu platform sayesinde online gerçekleştirebilecek.

Ramazan Bayramı’nda tatilcilerin akın ettiği Antalya’da artan elektrik tüketimine karşı alarma geçen AEDAŞ, bayram boyunca enerji sıkıntısı yaşanmaması için planlı kesintileri askıya alırken, 891 personeli de olası arızalara müdahale amacıyla sahada görevlendirdi. Bölgede ilkbahara göre yaz aylarında, elektrik tüketiminde yüzde 75’lere varan artışlar yaşanması nedeniyle yatırım programı ve vardiya düzenini özel olarak dizayn eden AEDAŞ, bu yıl toplam 183 milyon liralık yatırım yapacak

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ. Isparta Bahçeşehir Koleji öğrencilerine elektriğin doğru kullanımı ve tehlikelerinden korunmanın yollarıyla ilgili eğitim verdi.
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.