Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)
Ana Sayfa /HİZMETLERİMİZ/OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)
OSOS (Otomatik Sayaç Okuma Sistemi)

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü olarak OSOS (otomatik sayaç okuma sistemi) kısaca uzaktan okuma sistemini 2013 senesinin Aralık ayında, müşterilerimize teknolojiden faydalanmanın rahatlığını sağlamak adına reelliğe geçirdik. Antalya Merkez olmak üzere üç büyük ilimizde (Isparta ve Burdur) bu uygulamamız  eşzamanlı olarak başlamıştır.

İlk etapta 800 MWh (megavat saat) ve üzeri müşteriler ile konjenarasyon ve üretim sistemleri dahil edilmiştir. Şubat itibariyle OG (Orta Gerilim) müşteriler sisteme dahil edilmeye başlanılmıştır. Şu an proje dahilinde 30 MWh üzeri yıllık tüketimi olan AG (alçak gerilim) müşterilerimiz ile genel aydınlatma müşterilerine ait sayaçların  sisteme dahil edilme çalışmaları yapılmaktadır.

OSOS uygulaması sayesinde  sayaca takılan modemlerle uzaktan endeks okuma,sayaç kontrolü(arıza var mı yok mu ve kesinti bilgileri) sağlanmakta bu da müşterimizi kullandığımız teknoloji sayesinde rahatlatmaktadır.

OSOS sistemi  kapsamında sayaçları uzaktan okunan abonelerimizin, sayaçlarına ait verileri internet üzerinden takip edebilmeleri için kullanıcı kodu ve şifre verilmeye başlanmıştır. Bu amaçla aşağıdaki OSOS Kulanıcı Hesapları Teslim Tutanağı’nın bir nüshasının doldurularak, tutanakta belirtilen belgeler ile Göksu Mah. Serik Cad. Demokrasi Kavşağı adresindeki Genel Müdürlük binamızda bulunan OSOS Birimi’ne müracaat edilmesi ve kullanıcı adıyla şifresinin alınması gerekmektedir.

OSOS Şifre Talep Formu İçin Tıklayın

OSOS müşterilerimizin, kendilerine verilen şifre ile sayaçlarına ait tüm bilgileri okuyabilecekleri AKM sistemimize doğrudan ulaşmaları  içinse  aşağıdaki linke girmeleri  yeterli olacaktir.

https://osos.akdenizedas.com.tr/

Detaylı olarak yönetmeliklerimiz hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda belirtilen linklere girebilirsiniz.

Elektrik Piyasasında Kullanılacak Sayaçlar Hakkında Tebliğ

Yeralti Suyu kullanma belgesine sahip tüketiciler için uzaktan kesme-açma ünitesi asgari özellikleri

Basın Odası


Antalya, Isparta ve Burdur’da yaklaşık 37 bin 333 kilometrekarelik alanda 1,7 milyon aboneye hizmet veren AEDAŞ, referandum günü elektrik dağıtımında sorun yaşanmaması için alarma geçti. Arıza onarım ve bakım ekiplerinin vardiya düzenleri yeniden belirlenirken, olağanüstü durumlara karşı da ön hazırlıklar yapıldı

AEDAŞ bünyesinde geliştirilen ‘Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Projesi’nde pilot uygulamaya start verilirken, saha uygulaması da başlatıldı. 13 Nisan itibarıyla kullanıma alınan ve elektrik sayacındaki ölçümlerde yetkisiz işlem yapılmasına izin vermeyen ‘Akıllı Mühür’; dünya elektrik dağıtım sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor

AEDAŞ, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sahada ortaya çıkabilecek tüm senaryolara karşı çalışanlarının hazırlıklı olması için özel bir eğitim parkuru oluşturdu. Saha personeli bu parkurda; elektrik direğine tırmanmadan, kablo patlağını onarmaya, izolatör arızalarını gidermeden, enerji açma kapamaya karşı hemen her alanda uygulamalı olarak eğitiliyor.

Tamamı AEDAŞ çalışanlarından oluşan ‘Çalışan Sahnesi’, senaryosunu dağıtım sektörünün sorunları ve çözümlerinden alan tiyatro oyunu ile sahneye çıktı. 25-26 Mart’ta Antalya’da, 2 Nisan’da ise Burdur’da sahne alan AEDAŞ çalışanlarının tiyatro oyunu büyük beğeni topladı. Tiyatro sonunda çalışanların çocuklarının oynadığı iş sağlığı ve güvenliğine neden uyulması gerektiğini anlatan kısa film de gösterildi
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.