Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
Yüzde 100 yerli Akıllı Mühür Projesi’nde ilk saha uygulaması başladı
Ana Sayfa / Basın Odası / Yüzde 100 yerli Akıllı Mühür Projesi’nde ilk saha uygulaması başladı
Yüzde 100 yerli Akıllı Mühür Projesi’nde ilk saha uygulaması başladı

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) bünyesinde bulunan Yatırım ve Ar-Ge Direktörlüğü ile Kayıp-Kaçak Direktörlüğü’ne bağlı mühendis ve uzmanlar tarafından yüzde 100 yerli imkânlarla geliştirilen ‘Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Projesi’ sahaya indi. Proje kapsamında prototipler üretilirken yüksek tüketimli büyük müşterilerde ilk uygulama başladı. Antalya’da 13 Nisan Perşembe günü gerçekleştirilen ilk saha uygulamasında AEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu da hazır bulundu.

AEDAŞ’ın devreye aldığı ve SMS (Smart Seal-Akıllı Mühür) olarak ifade edilen sistem sayesinde elektrik sayacı üzerinde yetkisi olmayan kişiler işlem yapamıyor ve bu sayede kaçak elektrik kullanımının da büyük oranda önüne geçiliyor. Sistemin temelinde bir elektronik akıllı mühür, ana kontrol bilgisayarı, iş emirlerinin takip edildiği tablet bilgisayarlar ve elektronik akıllı mühürleri açıp kapatabilen yardımcı kumandalar yer alıyor. Söz konusu sistemde cihazlar arasındaki haberleşme kırılamaz özel bir kripto üzerinden sağlanırken, bu sayede veri alışverişinin kaydedilip taklit edilmesi de engelleniyor. Akıllı Mühür sistemi dünya enerji dağıtım sektöründe bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

EPDK’DAN DESTEK ALDI

Elektrikte kayıp ve kaçağın önlenmesi amacıyla AEDAŞ Kayıp-Kaçak Direktörlüğü’ne bağlı mühendis ve uzmanların fikir ve tasarımları çerçevesinde şekillenen, AEDAŞ Yatırım ve Ar-Ge Direktörlüğü tarafından inovasyon yönetimi çalışmaları tamamlanan Akıllı Elektronik Mühür sisteminde kullanılacak teknolojiler ve yol haritası belirlendi.

Ocak 2016’da Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Ar-Ge Proje desteği de alınırken, tasarım ve sistemlerin prototip çalışması için Akdeniz Üniversitesi Teknoparkı’nda faaliyetlerini sürdüren mühendislik firmaları ile işbirliği yapıldı. Proje planlanan zamanda başarıyla tamamlanarak prototipler yüzde 100 yerli imkânlarla üretildi. Ardından pilot bölge entegrasyonları gerçekleştirildi ve testlere başlandı.

Yaklaşık 500 bin TL’lik bir yatırımla yola çıkılan Akıllı Elektronik Mühür Sistemi’yle ilgili Ar-Ge Mühendisleri tarafından literatür taraması da yapıldı. Buna göre uluslararası arenada dağıtım sektöründe benzer bir uygulamaya rastlanmadı.

‘GURUR VERİCİ BİR ÇALIŞMA, ŞİMDİDEN TALİPLERİ VAR’

Gerçekleştirilen ilk saha uygulamasında ‘Akıllı Elektronik Mühür’ü test eden AEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, “Sistemle ilgili uluslararası elektrik dağıtım firmalarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Şimdiden başta Hollanda, Belçika, Amerika ve Avusturya başta olmak üzere birçok ülkeden Akıllı Elektronik Mühür Sistemi ile ilgilenen şirketler bulunuyor. Bu projeyi geliştiren bir ekiple çalışmaktan gurur duyuyorum. Tamamen yeni olan bu sistemin daha da geliştirilmesi ve katma değerli yeni ürünlerin ülke ekonomisine kazandırılması için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

   
Basın Odası
Basın Odası


Yüksek müşteri memnuniyeti hedefiyle abonelerine özel projeler üreten AEDAŞ; yatırım, altyapı ve tesis çalışmaları hakkında abonelerini bilgilendirme dönemini başlattı. Bölgede bulunan abonelerine çalışmanın niteliği ve ne kadar süreceği bilgisini SMS ile paylaşacak olan AEDAŞ, “Yatırım için bölgenizdeyiz” diyecek. Enerji nakil hatlarının yer altına alınması, aydınlatma direklerinin montajı ya da trafo güç artırma gibi yatırımlardan abonelerinin de bilgisi olması gerektiğine inanan AEDAŞ, “Mahallenizde yatırım, altyapı çalışması yapılacaktır. Vereceğimiz rahatsızlıktan ötürü özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz” SMS’i gönderecek. Söz konusu çalışmanın olduğu süre içinde her hangi bir elektrik kesintisi yapılacaksa o da ayrıca bildirilecek.

Elektrikte yeni abonelik ve güç artırımı süreçlerini hızlandırmayı hedefleyen AEDAŞ, “Enerji Talep Sistemi” adı verilen online sistemi devreye aldı. Tüketici adına işlem yapan yetkili elektrik mühendisleri ve fen adamları, artık son abonelik işlemine kadarki tüm süreçleri bu platform sayesinde online gerçekleştirebilecek.

Ramazan Bayramı’nda tatilcilerin akın ettiği Antalya’da artan elektrik tüketimine karşı alarma geçen AEDAŞ, bayram boyunca enerji sıkıntısı yaşanmaması için planlı kesintileri askıya alırken, 891 personeli de olası arızalara müdahale amacıyla sahada görevlendirdi. Bölgede ilkbahara göre yaz aylarında, elektrik tüketiminde yüzde 75’lere varan artışlar yaşanması nedeniyle yatırım programı ve vardiya düzenini özel olarak dizayn eden AEDAŞ, bu yıl toplam 183 milyon liralık yatırım yapacak

Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ. Isparta Bahçeşehir Koleji öğrencilerine elektriğin doğru kullanımı ve tehlikelerinden korunmanın yollarıyla ilgili eğitim verdi.
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.