Kurallarına Uyalım, Hayat Enerjimizi Koruyalım!
4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası
Ana Sayfaya Dön
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. 186 Çağrı Merkezi
‘Çalışan Sahnesi’, sektörün sorunlarını ve çözümleri tiyatro oyunuyla anlattı
Ana Sayfa / Basın Odası / ‘Çalışan Sahnesi’, sektörün sorunlarını ve çözümleri tiyatro oyunuyla anlattı
‘Çalışan Sahnesi’, sektörün sorunlarını ve çözümleri tiyatro oyunuyla anlattı

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından elektrik sektöründe tüketicilerden gelen şikayetlerin sebeplerini araştırmak, çalışanların empati kurma yeteneğini geliştirmek, iş sağlığı ve güvenliği problemlerine dikkat çekmek amacıyla 2016’nın ilk aylarında başlatılan “Çalışan Sahnesi” projesi ilk kez ‘sahne’ aldı.

Tüm oyuncu kadrosu AEDAŞ çalışanlarından oluşan Çalışan Sahnesi Tiyatrosu, iş yaşamındaki zorlukları tiyatro oyunu ile anlattı. Senaryosunu yaşanan olaylardan alan oyunun ilk gösterimi 25 Mart 2017 Cumartesi günü Antalya Yeni Mahalle Kültür Merkezi’nde yapıldı. Gala ise 26 Mart 2017 Pazar günü protokol ve yönetim kadrosunun da katılımıyla Antalya’nın en önemli tiyatro sahnelerinden olan Haşim İşcan Kültür Merkezi Antalya Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi. Çalışan Sahnesi Tiyatrosu, finali ise 2 Nisan 2017 Pazar günü Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kongre ve Sergi Salonu’nda yaptı.

‘GURUR VERİCİ BİR PERFORMANS’

AEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, ortaya koydukları performans için çalışanlarını kutlarken “Çalışan Sahnesi Projesi bizim en değer verdiğimiz projelerimizden biri ve arkasında 1 yıllık bir emek var. Proje sayesinde yaşanan sorunları çalışanlarımızın ve müşterilerimizin gözünden algılama şansına sahip oluyoruz. Bu arada çalışanlarımızın gösterdiği oyunculuk performansı da gurur verici. Tüm arkadaşlarıma ve projenin yaratıcısı Burdur İl Müdürümüz Emin Şekeroğlu’na ayrıca teşekkür etmek isterim. Şirket olarak bundan sonra da bu tarz projeler içinde yer almaya devam edeceğiz” dedi.

300’ÜN ÜZERİNDEKİ MEKTUPTAN SENARYO OLUŞTURULDU

AEDAŞ’ın Çalışan Sahnesi Projesi’nin ilk adımı 2016 yılının Nisan ayında atıldı. Çalışanlara bir dost ismiyle mektup yazılarak en çok karşılaştıkları sorunlar ve başlarından geçen ilginç anıların paylaşılması istendi. Ardından çalışanlardan gelen 300’ün üzerinde mektup tek tek okunurken, mektuplarda yazan ve en çok karşılaşılan sorunların çözümü için 34 kişilik bir çözüm ekibi oluşturuldu. Söz konusu sorun ve çözümlerin tüm çalışanlarla paylaşımı için ise evrensel bir dil olan tiyatro seçildi. Yine AEDAŞ çalışanlarından oluşan bir ekip senaryo yazarak sorunları tiyatro oyunu haline getirdi. Şirket içinden gönüllülük esasına dayalı olarak kurulan 16 kişilik amatör oyuncu kadrosu, 4 ay boyunca nefes, diksiyon ve oyunculuk eğitimi aldı.

Proje kapsamında şirket dışından sadece yönetmen, dekor ve müzik desteği alındı. Tiyatro oyununda yönetmenliği tiyatro oyuncusu Bilgen Genç Özçelik üstlenirken, dekoru Birsen Yatar, çalışan sahnesine özel olarak hazırlanan tiyatro müziğini ise Cem Mustafa Karaalan hazırladı.

ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARI DA KISA FİLMDE ROL ALDI

Projede sadece çalışanlar değil, çocukları da aktif olarak yer aldı. Çalışanların çocuklarının rol aldığı, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına neden uyulması gerektiğinin çocuklar üzerinden anlatıldığı bir kısa film hazırlandı. Söz konusu film, tiyatro oyununun final sahnesinde izleyicilerle buluştu.

  
Basın Odası
Basın Odası


Antalya, Isparta ve Burdur’da yaklaşık 37 bin 333 kilometrekarelik alanda 1,7 milyon aboneye hizmet veren AEDAŞ, referandum günü elektrik dağıtımında sorun yaşanmaması için alarma geçti. Arıza onarım ve bakım ekiplerinin vardiya düzenleri yeniden belirlenirken, olağanüstü durumlara karşı da ön hazırlıklar yapıldı

AEDAŞ bünyesinde geliştirilen ‘Akıllı Elektronik Mühür Sistemi Projesi’nde pilot uygulamaya start verilirken, saha uygulaması da başlatıldı. 13 Nisan itibarıyla kullanıma alınan ve elektrik sayacındaki ölçümlerde yetkisiz işlem yapılmasına izin vermeyen ‘Akıllı Mühür’; dünya elektrik dağıtım sektöründe bir ilk olma özelliğini taşıyor

AEDAŞ, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sahada ortaya çıkabilecek tüm senaryolara karşı çalışanlarının hazırlıklı olması için özel bir eğitim parkuru oluşturdu. Saha personeli bu parkurda; elektrik direğine tırmanmadan, kablo patlağını onarmaya, izolatör arızalarını gidermeden, enerji açma kapamaya karşı hemen her alanda uygulamalı olarak eğitiliyor.

Tamamı AEDAŞ çalışanlarından oluşan ‘Çalışan Sahnesi’, senaryosunu dağıtım sektörünün sorunları ve çözümlerinden alan tiyatro oyunu ile sahneye çıktı. 25-26 Mart’ta Antalya’da, 2 Nisan’da ise Burdur’da sahne alan AEDAŞ çalışanlarının tiyatro oyunu büyük beğeni topladı. Tiyatro sonunda çalışanların çocuklarının oynadığı iş sağlığı ve güvenliğine neden uyulması gerektiğini anlatan kısa film de gösterildi
2017 Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.